• تلفن: ۰۳۸۳۲۲۲۱۹۳۷
  • ایمیل: info@drfereydani.com
  • ساعات کاری: 08:00-17:00

شایع ترین جراحی در کشور ما، جراحی رینوپلاستی است. در کل دنیا مراکز تخصصی جراحی پلاستیک رینوپلاستی  (جراحی پلاستیک بینی) را به عنوان دشوارترین جراحی پلاستیک، معرفی می‌کنند.

با توجه به اینکه بینی عضو مرکزی صورت می‌باشد و اثربسیاری در تناسب سایر اجزای صورت دارد، در نتیجه کوچک ترین تغییر در بینی حتی در حد میلی متر و از همه مهم تر جنبه های مهم عملکرد بینی و نقش آن  در تنفس، از دلایل تبدیل جراحی بینی به مشکل ترین جراحی پلاستیک بدن می‌باشد. در افرادی که اختلال در ظاهر و عملکرد بینی دارند، انجام انجام جراحی رینوپلاستی مناسب و دقیق به افزایش اعتماد به نفس و زیبایی فرد بسیار کمک می‌کند. هر عمل رینوپلاستی منحصربه فرد می‌باشد، لذا آنالیز هر فرد به صورت دقیق قبل از جراحی نه تنها از طریق مشاهده ، بلکه از راه لمس دقیق بینی، عکس برداری تخصصی، کلیشه های رادیوگرافی و بررسی دقیق سایر اجزای صورت، ضروری است.

لذا در جلسه‌ی اول ویزیت و مشاوره، ما ساختار بینی شما را از لحاظ نوع بینی، فرم و عملکرد بررسی می‌کنیم. نوع پوست، شکل بینی، نژاد و سن فرد از جمله موارد مهم و موثر در بروز نتایج نهایی جراحی است. مانند سایر جراحی ها و به خصوص جراحی‌های پلاستیک در مورد رینوپلاستی نیز وجود سلامت کلی و داشتن سطح توقع معقول ضروری است و سطح اطلاعات شما در نتیجه موفق نهایی تاثیر به سزایی دارد و در جلسه ی مشاوره ما راهنمایی و اطلاعات لازم را به شما می‎دهیم.

با توجه به نقش مهم جراح در نتیحه ی نهایی و نیز لزوم آموزش ویژه و فراوان در مورد رینوپلاستی جهت جراحانی که رینوپلاستی انجام می‌دهند، لذا پیشنهاد ما به شما نهایت دقت در انتخاب جراح بینی می‌باشد. و نیز با در نظر داشتن لزوم صداقت بین پزشک و بیمار و نیز ضرورت پاسخ به انگیزه فرد مراجعه کننده جهت جراحی پلاستیک علاوه بر توان جراح جهت رفع عیوب ظاهری و اصلاح فرم صورت، لازم است ذکر کنیم که جراحی پلاستیک قادر به جلوگیری از فروپاشیدن یک ازدواج نمی‌باشد.

برخی از افراد ممکن است جهت جوانسازی، تغییر فرم صورت  آمادگی انجام جراحی را نداشته باشند و لذا روش‌های محافظانه کارانه تری مانند تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک های پوست و یا تزریق فیلر(ژل) را برای ترمیم خطوط صورت خود ترجیح دهند. که در این صورت نیز سعی ما ارائه بهترین خدمات به مراجعین محترم می‌باشد.

آنچه در مورد اقدامات و مراحل قبل از جراحی رینو پلاستی باید بدانید:

-انتخاب جراح بینی از اقدامات مهم قبل از جراحی بینی می‌باشد.

-آگاه کردن پزشک جراح و بیهوشی از داروهای مصرفی و سابقه پزشکی.

شما باید داروهای روتین خود را مصرف نمایید مگر اینکه در مشاوره قبل از جراحی پزشک از شما بخواهد آن را قطع کنید. در صورت اجازه پزشک تجویزکننده از مصرف داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن از یک هفته قبل از عمل تا یک هفته پس از آن پرهیز نمایید. و اگر دارویی مصرف می‌کنید که روی انعقاد خون و خون‌ریزی تاثیر می‌گذارند، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

– داروهای ترکیبات ایزوترتینوئین (شامل آکوتان، راکوتان، داکوتان که ترکیبات ویتامین A می‌باشند) وجهت درمان جوش‌های چرکی و کیستی استفاده می‌گردند را از یک ماه قبل از جراحی مصرف نفرمایید.

-مصرف ویتامین E نیز میتوانند سبب افزایش شانس خون‌‌‌ریزی شود.که از دو هفته قبل از عمل بهتر است از خوردن آن اجتناب شود.

-از نوشیدن الکل و مصرف دخانیات از دوهفته قبل از جراحی پرهیز نمایید.

-شرح حال دقیق بیماری‌ها و سابقه ی مصرف هرگونه دارویی را به پزشک خود اطلاع دهید.

-آزمایشات قبل از جراحی که توسط پزشک توصیه می‌شود و CT اسکن بینی جهت دریافت اطلاعات بیشتر از ساختار بینی و سینوس های اطراف بینی را انجام دهید .

-8 ساعت قبل از جراحی از خوردن و آشامیدن پرهیز نمایید و شب قبل از جراحی دوش بگیرید.

-از خوردن مواد گیاهی مانند سیر، چای سبز، جنسینگ و مانند آنها، قبل از جراحی پرهیز نمایید.

*اطلاعات مورد نیاز پس از انجام جراحی رینوپلاستی:

پس از انجام جراحی، بینی با پانسمان‌های نرم و مخصوص، دو طرف بینی شما بسته می‎شود و ممکن است 48-24 ساعت پس از جراحی خارج گردند. به دلیل پانسمان بودن بینی لازم است تنفس از طریق دهان صورت گیرد. بنابراین خشکی دهان رخ می‌دهد. لذا بهتر است مایعات فراوان استفاده کنید و از دستگاه بخور بهره ببرید.ممکن است به دلیل تورم داخل بینی ریزش اشک داشته باشید .

بروز تورم و کبودی بستگی به بافت بدن شما و تبحر جراح رخ خواهد داد. احتمال نشت ملیع خونابه ای و ترشح موکوس از بین شما وجود دارد.

شما باید روز بعد از عمل جراحی، جهت بررسی و خارج کردن پانسمان بینی به پزشک خود مجددا مراجعه فرمائید.پس از خارج کردن پک‌ها احتمال دارد چند قطره خون از بینی شما خارج شود که به زودی متوقف خواهد شد.

در صورت وجود بخیه های خارجی بین 7-5روز بعد از جراحی جهت برداشتن بخیه ها لازم است برگردید.

داروهای تجویز شده قبل از عمل جهت مصرف پس از جراحی را از همان قبل از جراحی تهیه بنمائید که بلافاصله پس از ترخیص داروهای لازم را مصرف بفرمائید. (داروهای آنتی بیوتیک خوراکی ومسکن)، پس از برداشتن پک بینی از اسپری نمکی بینی و پمادهای چشمی تجویز شده جهت داخل بینی طبق تجویز پزشک و راهنمایی های پرستار خود استفاده بکنید.

-مراقبت از زخم‌ها:

پمادهای استریل چشمی و نیز کرم های ترمیم کننده توسط پزشک شما جهت مراقبت از زخم ها تجویز می شود. که باید طبق توصیه پزشک باید مصرف گردد.

جهت کاهش کبودی و تورم تا 48ساعت پس از جراحی از کمپرس سرد  و پک های یخی روی پیشانی و یا کونه ها به صورت متناوب استفاده بفرمایید.

آتل و یا گچ روی بینی شما تا یک هفته باقی می‌ماند.حتما آن را خشک نگه دارید که جابه‌جا نگردد ودر صورت افتادن آتل روی بینی‌تان بلافاصله به جراحتان اطلاع دهید.

فعالیت‌ها:

از فعالیت های سنگین در هفنه اول پس از جراحی بپرهیزید، سر خود را خم نکنید، تا 7 روز با بینی تنفس عمیق نداشته باشید، تا چند هفته پس از جراحی از فین کردن بپرهیزید، هنگام عطسه  و سرفه دهان خود را باز نگه دارید، وسایل سنگین بلند نکنید، از بغل کردن کودکان بپرهیزید، از هرگونه ضربه به بین و صورت بپرهیزید، از صحبت کردن، خندیدن و حرکات لب زیاد اجتناب کنید، رژی غذایی نرم داشته باشید، با توجه به احتمال بی حسی سقف دهان از مصرف غذاهای داغ پرهیز ننمایید. هنگام خوابیدن دو بالش زیر سر قرار دهید به طوری که سرتان بالاتر از حد معقول قرار گیرد . لطفا فراموش نکنید که تورم و کبودی صورت، سردرد، بی خوابی از علائم بعد از جراحی می باشند و کم کم بهبود می یابند .

نتیجه نهایی:

هر جراحی برای هر فرد و بر اساس ایراد بینی به طور خاص برنامه ریزی می شود تا بیشترین میزان رضایت و کمترین میزان جراحی مجدد را در پی داشته باشد. پس از جراحی کبودی و تورم اطراف بینی وجود دارد و اکثر میزان تورم طی سال اول پس از جراحی از بین خواهد رفت و مابقی آن طی 6 ماه بعد از جراحی جذب می گردد و میزان جزئی تورم باقی مانده طی 1سال تا5/1 سال پس از جراحی از بین خواهد رفت . ولی در اکثر موارد قبل از یک سال فرم بینی مشخص می شود و تمام تلاش ما این است که شما از نتیجه راضی باشید.