جراحی انحراف بینی ، پروسه ای است که طی آن انحراف استخوان و غضروفی که فضای داخل بینی را به دو قسمت تقسیم کرده ( سپتوم ) ، توسط جراحی بینی ، برطرف می کند. زمانی که تیغه بینی کج باشد ، به آن انحراف بینی گفته می شود. انحراف سپتوم ، تنفس را برای فرد مشکل می کند و می تواند خطرات ناشی از عفونت سینوس را افزایش دهد.

جراحی انحراف بینی

طی عمل انحراف بینی ، سپتوم مجددا به قسمت میانی بازگردانده می شود. جراح برای اصلاح بینی، قسمت هایی از آن را برش داده و جا به جا می کند و با تغییرات ایجاد شده، آن را در موقعیت اصلی خود قرار می دهد.

هنگامی که جراحی انحراف دماغ بهبود یافت ، شما به راحتی می توانید نفس بکشید و همچنین پزشک می تواند در رابطه با تغییرات ایجاد شده با شما صحبت کند. همچنین در نظر داشته باشید که جراحی سپتوپلاستی برای اصلاح انحراف تیغه داخل بینی است و روی ظاهر بینی ، تاثیری ندارد.

دلایل انجام جراحی انحراف بینی

بینی کج از شایع ترین مشکلات بینی می باشد و زمانی انحراف بینی مشکل ساز می شود ، که انحراف سپتوم باعث بسته شدن یکی از سوراخ های بینی شده و جریان هوا کاهش می یابد و در نهایت باعث مشکلات تنفسی در یک یا هردو سوراخ بینی می شود.

سپتوپلاستی ، انحراف بینی را به واسطه اصلاحات اعمال شده بر روی غضروف ، استخوان یا هر دو، در موقعیت جدید قرار می دهد.

اگر شما از نشانه هایی مانند مشکلات تنفسی رنج می برید و این مورد بر کیفیت زندگی تان اثر گذار بوده، برای رهایی از این مشکل به شما توصیه می شود، عمل انحراف بینی را انجام دهید.

خطرات احتمالی جراحی انحراف بینی

از خطرات احتمالی مشترک بین تمامی جراحی ها می توان به خون ریزی، عفونت و واکنش به داروهای بیهوشی اشاره کرد که جراحی بینی نیز از این خطرات مستثنی نمی باشد. از خطرات احتمالی که پس از سپتوپلاستی ممکن است برای شما ایجاد شود، در قسمت پایین، به آن ها اشاره شده است:

 • انسدادبینی
 • خون ریزی زیاد
 • تغییر شکل بینی
 • ایجاد سوراخ درسپتوم
 • کاهش حس بویایی
 • لخته خون داخل سوراخ بینی که باید سریعا تخلیه شود
 • بی حسی موقتی در لثه بالا، دندان و بینی

اگر هر یک از این عوارض را داشته باشید یا ممکن است عمل بینی باب میل تان نباشد، می توانید جراحی مجدد انجام دهید. حتما قبل از عمل با پزشک تان در مورد خطرات ناشی از جراحی سپتوپلاستی صحبت کنید.

جراحی انحراف بینی

اقدامات مورد نیاز قبل از جراحی انحراف بینی

قبل از برنامه ریزی و تعیین روز عمل، بهتر است ملاقاتی با پزشک تان داشته باشید و درمورد روند جراحی، فواید و خطرات سپتوپلاستی صحبت کنید. عموما این ویزیت توسط جراح بینی شامل موارد زیر می باشد:

سابقه پزشکی و دارویی

پزشک در مورد سابقه و جراحی گذشته و همچنین داروهای مصرفی در گذشته و حال، برای کسب اطلاعات بیشتر در روند درمانی از شما سوال می پرسد.

معاینات بالینی

پزشک برای بررسی و واجد شرایط بودن برای جراحی، ضخامت پوست و داخل و بیرون بینی را معاینه می کند.

عکس قبل از عمل

شخصی در مطب از زوایای مختلف از بینی شما عکس می گیرد تا پزشک از آن ها قبل از جراحی، یا مرجعی برای حین جراحی و بعد سپتوپلاستی استفاده کند.

صحبت در مورد انتظاراتتان

بهتر است قبل از انجام عمل انحراف در رابطه با انتظارات و خواسته هایتان با پزشک صحبت کنید تا جراح در مورد عملی بودن خواسته هایتان و نتایج ممکن به شما توضیحات لازم را بدهد.

رعایت اقدامات قبل از سپتوپلاستی

 1. قبل و بعد از عمل، از خوردن داروهای آسپرین و ایبوپروفن و تمامی مشتقات این دارو، برای کاهش ریسک خون ریزی خودداری شود. تنها از داروهای تائیدی وتجویزی پزشک استفاده کنید.
 2. در صورت استفاده از سیگار، برای مدتی از مصرف آن، قبل و بعد جراحی خودداری کنید؛ زیرا می تواند روند بهبودی را کاهش دهد و عوارضی به همراه داشته باشد.
 3. برای اصلاح انحرافات غضروف و استخوان بینی و قرار گیری در موقعیت جدید، جراح برای اعمال این تغییرات، از برش هایی در داخل بینی و معمولا در بعضی روش ها نیاز است برشی هم بین کلوملا ایجاد شود.
 4. اگر استخوان بینی کج شده باشد و باعث بسته شدن یکی از سوراخ های بینی شود، امکان دارد برای قرارگیری استخوان ها در محل جدید، آن ها برش داده شوند.
 5. برای تقویت غضروف های بینی و برای اصلاح ایرادات سپتوم و پل بینی از بافت پیوندی کوچک استفاده می شود. بعضی مواقع این بافت های پیوندی برای اصلاح انحراف بینی بسیار ضروری است.

حین جراحی انحراف بینی

برای پروسه جراحی ، شما تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی قرار خواهید گرفت. کدام نوع بیهوشی برای جراحی تان مناسب است و شما و جراح ترجیح می دهید از چه نوع بیهوشی استفاده کنید، قبل از اقدام به جراحی با پزشک تان در آن مورد صحبت کنید.

 • بی حسی موضعی

این نوع بیهوشی به صورت ناحیه ای بینی را بی حس می کند و دکتر داروی آرامبخش و بی حسی به بافت بینی تان تزریق می کند و شما در این عمل هوشیار هستید و حسی در آن ناحیه نخواهید داشت.

 • بیهوشی عمومی

بیهوشی عمومی با تزریق داروی بیهوشی، شما در حالت خواب قرار خواهید گرفت و این نوع بیهوشی می تواند عوارضی بر بدن داشته باشد.

با پزشک درمورد این که کدام روش بیهوشی برایتان مناسب است صحبت کنید.

در طول جراحی

با اعمال تغییرات لازم برای اصلاح انحراف بینی، برش ها با بخیه های جذبی یا بخیه غیر قابل جذب بسته می شود و برخی از پزشکان از اسپلینت های سیلیکونی نرم برای تقویت سپتوم در داخل سوراخ بینی استفاده می کنند. برای جلوگیری از خون ریزی بعد از جراحی، از پانسمان استفاده می شود.

بعد از سپتوپلاستی ، شما را به بخش ریکاوری منتقل می کنند، پرستاران تا ثابت شدن علائم حیاتی از شما مراقبت می کنند و با بهبودی نسبی می توانید به خانه بازگردید.

جراحی انحراف بینی

پس از جراحی انحراف بینی

برای کاهش احتمال خون ریزی و تورم، پزشک توصیه های مراقبتی برای شما خواهند داشت که با رعایت آن ها در دوره نقاهت می توانید نتیجه ایده آل از عمل سپتوپلاستی به دست آورید. به تعدادی از نکات مراقبتی در بخش انتهای مقاله اشاره شده است.

 1. زمانی که می خوابید، سرتان را بالا نگه دارید.
 2. چندین هفته مراقب اصابت هرگونه ضربه به صورت خود باشید.
 3. برای مدتی از لباس هایی استفاده کنید که نیاز به کشیدن آن ها روی سر و صورت خود نباشد.

علت ایجاد انحراف بینی

انحراف بینی ممکن است به دلیل عوامل وراثتی و یا به علت وارد شدن ضربه به بینی ایجاد شود. در برخی شرایط ممکن است به دلیل اختلالات ژنتیکی بینی به صورت نامتقارن شروع به رشد کند و در طی همین اختلال در پوست و غضروف بینی و تیغه میانی بینی هماهنگی ایجاد نشود ، در نهایت تیغه بینی دچار انحراف خواهد شد. وارد شدن ضربه نیز یکی از علت های مهم به وجود آمدن انحراف بینی است به ویژه اگر این ضربه در دوران کودکی و یا حین تولد به بینی وارد شده باشد. بررسی ها نشان می دهد افراد زیادی به انحراف بینی دچار هستند اما شدت انحراف در همه افراد یکسان نیست. تنها جراحی انحراف بینی در افرادی ضرورت پیدا می کند که میزان انحراف آن ها شدید بوده و تنفس را در آن ها با مشکل روبه رو کرده است.

آیا می توان انحراف بینی را با دارو درمان کرد ؟

ممکن است بتوان برخی مشکلاتی که به علت انحراف بینی به وجود می آید با دارو درمان کرد ، مانند سردردهایی که بیشتر افراد به دلیل انحراف بینی تجربه می کنند با دارو درمانی قابل کنترل می باشد. اما به هیچ عنوان با دارو نمی توان انحراف بینی را اصلاح و درمان نمود. برای برطرف کردن و درمان این موضوع حتما لازم است عمل جراحی انجام شود.

هزینه جراحی انحراف بینی

هزینه نهایی عمل انحراف بینی با توجه به عوامل زیادی تعیین می شود که در ادامه به آن ها اشاره شده است :

میزان انحراف بینی

آزمایش

هزینه کلینیک یا بیمارستان

هزینه جراح و تیم پزشکی

تجهیزات پزشکی و داروی بیهوشی

 • آیا جراحی انحراف بینی تحت پوشش بیمه قرار دارد ؟

جراحی انحراف بینی نوعی عمل درمانی محسوب می شود به همین علت اگر انجام این عمل با جراحی زیبایی بینی همراه نباشد ، بیمه هزینه های مربوط به درمان را پرداخت خواهد کرد.