با افزایش سن ممکن است شاهد افتادگی پلک بالایی خود باشید. این امر از کشیده شدن ابرو به سمت پایین، تشکیل پوست اضافی در پلک بالایی یا هر دو مورد ناشی می شود. جراحی پلک ، پروسه ای است که پزشکانی همچون دکتر اکرم فریدنی طی آن پوست اضافی و یا ساختار ماهیچه ای پلک برش داده شده و خارج می شود.

دلیل انجام بلفاروپلاستی پلک بالایی ممکن است صرفاً زیبایی (به منظور کاهش آثار پیری)، کنشی (بهبود عمل بینایی با از میان برداشتن پوست های اضافی) یا هردو مورد باشد.

در جراحی پلک بالایی با هدف بهبود عملکرد اندام، پوست های زائد و اضافی موجود در آن ناحیه برداشته شده و انسدادهای ایجاد شده توسطه بافت های زائد پوست حذف می شوند. در نتیجه عملکرد بینایی بهبود می یابد.

هدف مراجعه کنندگان از جراحی پلک ممکن است زیبایی باشد؛ بدین ترتیب با حذف پوست شل و افتاده پلک، زیبایی، شادابی و جوانی را به پوست خود باز می گردانند.

 

جراحی پلک

 

مراحل آماده سازی جراحی پلک

گام نخست برای انجام جراحی پلک ، انتخاب یک جراح زیبایی متخصص و ماهر است. با انتخاب یک جراح متخصص از موفقیت آمیز بودن عمل خود مطمئن خواهید بود.

پس از گزینش، جراح به بررسی موارد زیر می پردازد:

  • سوابق پزشکی بیمار: ممکن است درمورد جراحی های قبلی ، وضعیت کنونی چشم ها و داروها و ویتامین های مصرفی فرد، سؤالاتی بپرسد.
  • انتظارات بیمار از انجام جراحی: جراح زیبایی در جلسه مشاوره خواسته های فرد را جویا می شود. سپس گزینه های عمل را برای او بررسی می کند و نحوه پروسه را توضیح می دهد. در نتیجه، فرد مراجعه کننده می تواند بهترین تصمیم را اتخاذ کند.
  • پیش از جراحی، پزشک چشم های شما را به لحاظ فیزیکی معاینه می کند و میزان توانایی بینایی شما را می سنجد. همچنین برای برنامه ریزی جراحی زیبایی پلک ، نحوه انجام آن و تعیین اثرات بلند مدت، از زاویه های مختلف از چشم شما عکسبرداری انجام می دهد.

جراح متخصص از فرد می خواهد، پیش از عمل پلک موارد زیر را رعایت کند:

  • از مصرف هرگونه دارویی مانند وارفارین، ناپروکسن و داروهای گیاهی که سبب افزایش خونریزی می شوند، خودداری کند.
  • چند هفته پیش از پروسه جراحی، استعمال دخانیات را متوقف کند. دخانیات روند دوره بهبودی را تحت تأثیر قرار می دهد.

روند جراحی پلک

جراحی پلک معمولا یک روند سرپایی محسوب می شود . در اکثر موارد پس از جراحی به بستری شدن نیازی نیست.

پروسه تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. اصولاً در حین پروسه، ابتدا چین خوردگی هر کدام از پلک ها تعیین شده و در ادامه محل شکاف بر روی پوست مشخص می شود. با ایجاد شکاف در آن قسمت، پوست اضافی تا حدی که معایب پلک کاهش یابد ، محدوده طبیعی و نرمال پلک مجدداً نمایان شود و پلک به راحتی باز و بسته شود، برداشته می شود. در برخی موارد، بخش کوچکی از ماهیچه حلقوی چشم نیز برداشته می شود. معمولاً چربی موجود در میان پلک باقی می ماند اما در جراحی زیبایی پلک برای کانتور کردن آن، مقداری از چربی از ناحیه مورد نظر خارج می شود.

پس از اتمام فرایند، شکاف های ایجاد شده با بخیه بسته می شوند.

شکاف باید بر روی چین خوردگی پلک ایجاد شود تا پس از دوره بهبودی، اثر آن در چهره نمایان نشود.