اتوپلاستی یا جراحی گوش که دکتر اکرم فریدنی ، بهترین جراح گوش شهرکرد ، در انجام آن از مهارت بسیاری برخوردار می باشد، با هدف تغییر شکل، حالت و اندازه گوش انجام می شود. برخی از افراد برای اصلاح ساختار غیر طبیعی و برخی دیگر به منظور برطرف کردن برجستگی گوش خود تمایل به انجام اتوپلاستی دارند.

 

جراحی گوش

 

کسانی که دارای گوش های بسیار برجسته، بزرگتر یا کوچک تر از حد معمول هستند یا گوش های آنان به سبب آسیب دیدگی یا به طور مادرزادی ظاهری غیرمعمول دارند، گزینه مناسبی برای انجام جراحی زیبایی گوش می باشند. علاوه براین ممکن است فردی یک بار اتوپلاستی انجام داده باشد اما از نتیجه رضایت نداشته باشد، به همین دلیل مجدداً تصمیم می گیرد که جراحی انجام دهد. لازم به ذکر است که اتوپلاستی محل قرار گیری گوش ها را تغییر نمی دهد. سن مناسب برای انجام جراحی گوش 5 سالگی به بعد است، زیرا گوش به طور کامل رشد کرده است. شایان ذکر است که اتوپلاستی بر شنوایی تأثیری ندارد.

مزایای اتوپلاستی

 • اصلاح برآمدگی بیش از حد گوش
 • بالا بردن اعتماد به نفس
 • ایجاد چهره ای طبیعی
 • نتیجه دائم
 • درمان ایمن

اقدامات پیش از جراحی گوش

پیش از هر اقدامی ، باید به بهترین جراح گوش شهرکرد ، که تخصص بالایی در این زمینه دارد ، مراجعه کنید.

 1. مرحله اول : بررسی سوابق پزشکی و بیماری فرد و داروهای مصرفی او
 2. مرحله دوم : معاینه فیزیکی گوش به منظور تعیین روند و تکنیک درمانی
 3. مرحله سوم : بیان خواسته ها و هدف خود از انجام اتوپلاستی و شرح نتایج احتمالی جراحی از جانب پزشک

همچنین پزشک معالج رعایت موارد زیر را توصیه می کند :

 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید.
 • چند هفته پیش از عمل ، سیگار کشیدن را ترک کنید.
 • اتوپلاستی یک پروسه سرپایی محسوب می شود.
 • گاهی اوقات از بی حسی موضعی و در موارد دیگر از بیهوشی عمومی استفاده می شود.
 • مدت زمان جراحی ، با توجه به میزان پیچیدگی آن حدود 1 تا 3 ساعت به طول می انجامد.

جراح با توجه به نوع اتوپلاستی ، تکنیک جراحی مناسب را به کار می گیرد :

 • ایجاد برش پشت یا درون چین خوردگی گوش

تغییر بافت گوش که خارج کردن غضروف یا پوست اضافی ، چین و فرم دادن گوش با استفاده از بخیه جراحی یا پیوند غضروف به گوش را شامل می شود.

 • بستن برش ها با بخیه

مراقبت های پس از جراحی گوش

بعد از اتمام اتوپلاستی ، پانسمانی بر روی گوش ها قرار می گیرد. پانسمان گوش باید تمیز و خشک نگه داشته شود. همچنین در دوره ریکاوری موارد زیر را رعایت کنید :

 1. از لمس گوش ها خودداری کنید.
 2. توصیه می شود که بر روی کمر بخوابید ؛ بدین منظور که هنگام خواب به گوش ها فشار وارد نشود.
 3. سوزش، التهاب ، ورم ، کبودی و بی حس بودن گوش از اثرات جانبی پس از جراحی است که ممکن است در دوره ریکاوری با آن ها مواجه می شوید.
 4. پانسمان ها حدود یک هفته باید بر روی گوش ها باقی بمانند و پس از باز کردن آن ها به مدت 4 تا 6 هفته از هد بند استفاده کنید. از این هد بند هنگام خواب نیز می توانید استفاده کنید.

نتیجه به دست آمده از جراحی گوش

بعد از باز کردن پانسمان ها، تغییرات قابل مشاهده می باشند. باید گفت که این تغییرات دائمی هستند.

عوارض احتمالی اتوپلاستی

همانند دیگر پروسه های زیبایی ، اتوپلاستی نیز عوارضی را در پی دارد که لازم است نسبت به آن ها آگاه باشیم :

 • واکنش شدید به بی هوشی
 • خونریزی
 • عفونت
 • عدم تقارن گوش ها و ظاهر غیر طبیعی
 • اسکار و جای زخم در اطراف محل برش ها

 

جراحی گوش

 

اتوپلاستی بدون جراحی

در این شیوه ، دکتر فریدنی ، بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در شهرکرد ، برشی ایجاد نمی کند ؛ بلکه با استفاده از بخیه جراحی فرم گوش را تغییر می دهد و آن را به سر نزدیک می کند. این بخیه های مخصوص ، به گوش دوخته می شوند و برای همیشه در همان محل باقی می مانند. پس از دوره ریکاوری این بخیه ها قابل مشاهده و لمس نخواهند بود. نتیجه این گونه اتوپلاستی ثابت و همیشگی است. دوره ریکاوری آن کوتاه است و پس از 1 الی 2 هفته فرد می تواند به فعالیت های روزانه خود مشغول شود. این فرایند حدود یک ساعت طول می کشد. اتوپلاستی بدون جراحی نیز با کبودی و تورم خفیفی همراه است. همچنین باید به این نکته توجه کرد که این شیوه اتوپلاستی برای درمان تمام ناهنجاری های ظاهری گوش گزینه مناسبی نیست.

در صورت بروز موارد زیر با پزشک معالج تماس حاصل فرمایید :

 • تب بیش از حد معمول
 • درد طاقت فرسا
 • افزایش التهاب و تورم
 • ترشح از محل برش ها

انواع جراحی گوش

 • برجسته سازی گوش

در برخی افراد ممکن است گوش رشد نکرده باشد و این افراد گوش های بسیار کوچکی نسبت به فرم صورت خود داشته باشند، که برای این منظور از جراحی گوش برای افزایش اندازه خارجی گوش های خود کمک می گیرند.

 • سنجاق کردن گوش

از این تکنیک برای افرادی که گوش های برجسته رو به جلو دارند، استفاده می شود و با استفاده از این تکنیک گوش ها را به سر نزدیک می کنند.

 • کاهش اندازه گوش

افرادی که گوش هایی بسیار بزرگ تر از حالت طبیعی دارند، معمولا به اختلال ماکروتیا مبتلا هستند که از روش جراحی با هدف کوچک کردن گوش استفاده می شود.

آیا جراحی گوش دردناک است ؟

اتوپلاستی یا جراحی گوش معمولا با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی در مراکز جراحی با بیمارستان ها به صورت سرپایی انجام می شود. بنابراین بیمار در انجام عمل، دردی را احساس نخواهد کرد و دچار ناراحتی نمی شود. انتخاب نوع بیهوشی بر اساس سابقه پزشکی و یا اضطراب بیمار انجام می شود.

در حین جراحی زیبایی گوش چه اتفاقی می افتد ؟

جراحی گوش طبق هدف بیمار و نوع ترمیم متفاوت است و جراح طبق زخم و محل برش ، تکنیک خاصی را انتخاب می کند. برش می تواند در قسمت چین داخلی یا پشت گوش ایجاد شود. در حین برش غضروف های گوش قابل مشاهده می باشند. سپس بهترین جراح اتوپلاستی در شهرکرد ، پوست اضافی و غضروف را بر می دارد و به گوش فرم مناسبی می دهد و در نهایت با استفاده از بخیه های جذبی محل برش داده شده را می بندد. به دلیل اینکه بخیه ها جذبی بوده و در نقاطی از گوش زده می شود که قابل مشاهده نیست بعد از جراحی اثر بخیه در برش چین یا پشت گوش پنهان می ماند. به طور معمول جراحی زیبایی گوش ممکن است تا 2 ساعت زمان ببرد.

عمل جراحی گوش شکسته

با استفاده از عمل اتوپلاستی می توان گوش شکسته را ترمیم نمود. به صورت کلی این جراحی برای اصلاح و ترمیم فرم گوش کاربرد دارد. حتی افرادی که به صورت مادرزادی ساختار گوش هایشان مشکلاتی مانند عدم تقارن دارد ، می توانند با جراحی زیبایی گوش ، این مشکل را برطرف کنند. شکستگی گوش نیز در ظاهر گوش ها تاثیر دارد ؛ بنابراین برای ترمیم و درمان آن باید از روش جراحی گوش کمک گرفت.

کاندیدای انجام جراحی گوش

 • افرادی که به صورت مادرزادی دچار نواقصی در ظاهر گوش ها هستند.
 • افرادی که گوش های بزرگ دارند.
 • افرادی که گوش های آن ها با یکدیگر تقارن ندارد.
 • افرادی که سایز گوش های آن با با سایز صورت تناسب ندارد.
 • افرادی که از ناحیه گوش دچار شکستگی و آسیب شده اند.
 • ماندگاری جراحی اتوپلاستی
 • نتایج جراحی زیبایی گوش دائمی است و تا پایان عمر ماندگاری دارد.

مناسب ترین سن برای انجام جراحی گوش

بهترین سن برای انجام جراحی زیبایی گوش بعد از 6 سالگی است ؛ زیرا در این سن رشد گوش ها تا 80 درصد کامل شده است. پیشنهاد می شود این جراحی در سنین پایین انجام شود تا فرد در سنین کودکی به دلیل ظاهر گوش ها مورد آزار قرار نگیرد و به اعتماد به نفس او صدمه ای وارد نشود. از طرفی این جراحی دوره نقاهت کوتاهی دارد و فرد درد و ناراحتی زیادی را تجربه نمی کند ؛ بنابراین به راحتی می توان عمل اتوپلاستی را بعد از 6 سالگی انجام داد.

پاسخ به پرسش های متداول در مورد جراحی گوش :

عمل زیبایی گوش چه مدت طول می کشد ؟

این جراحی با توجه به تغییراتی که قرار است بر روی گوش صورت بگیرد ، ممکن است 1 الی 2 ساعت زمان ببرد.

آیا بعد از جراحی گوش جای بخیه ها باقی می ماند ؟

اتوپلاستی از مهم ترین جراحی های زیبایی است و لازم است ، جراح در حین عمل گوش نهایت دقت را داشته باشد. برش های این جراحی بسیار کوچک بوده در پشت گوش ایجاد می شود و به دلیل تاشدگی پشت گوش ، اصلا قابل دیدن نیست.

آیا با جراحی زیبایی گوش می توان لاله گوش را کوچک کرد ؟

بله با این جراحی می توان سایز لاله گوش را نیز تغییر داد و کوچک تر نمود.

آیا می توان جراحی بینی و جراحی گوش را به صورت همزمان انجام داد ؟

بله در صورت تمایل می توانید جراحی زیبایی بینی را به صورت همزمان با جراحی زیبایی گوش انجام دهید.

آیا بعد از جراحی گوش نیاز به مراقبت خاصی می باشد ؟

بله توصیه می شود به منظور پیشگیری از عارضه و تسریع پروسه بهبودی ، مراقبت های لازم را انجام دهید.

آیا اتوپلاستی در شنوایی افراد تاثیر دارد ؟

خوب است بدانید که مکانیسم شنوایی انسان در گوش میانی و داخلی قرار دارد و عمل جراحی گوش بر روی ظاهر گوش انجام می شود ؛ بنابراین تاثیری در شنوایی افراد نخواهد داشت.

بخیه های جراحی زیبایی گوش چه زمانی کشیده می شوند ؟

در صورتی که از بخیه های جذبی استفاده شده باشد ، نیازی به کشیده شدن بخیه نیست اما در صورت استفاده از بخیه های غیر جذبی ، معمولا بعد از یک هفته با دستور پزشک باید برای کشیدن آن اقدام نمایید.