با توجه به اینکه شکل و فرم نهایی بینی پس از جراحی بینی ، حدود یکسال زمان می برد تا مشخص شود؛ مراقبت از آن بعد از عمل ، بسیار حائز اهمیت است و می تواند نتیجه نهایی را تحت تأثیر قرار دهد. از همین رو به تعدادی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی که مورد تایید دکتر اکرم فریدنی ، بهترین جراح بینی شهرکرد هستند اشاره کرده ایم. پیشنهاد می شود نتیجه جراحی را در دو هفته اول ارزیابی نکنید زیرا بینی و زیر چشم کبود و متورم هستند و نتیجه اصلی را نمایان نمی کنند.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر فریدنی

 

دستورالعمل های اصلی مراقبت های بعد از جراحی بینی

از جمله موثرترین مراقبت های بعد از جراحی بینی که توسط دکتر فریدنی ، بهترین جراح زیبایی بینی شهرکرد بیان شده است ، عبارتند از :

حالت بدن :

لازم است که سر بالاتر از بدن و روی بالشت قرار گیرد. از خوابیدن به روی پهلو و شکم امتناع کنید و فقط روی کمر دراز بکشید. این روند آبریزش بینی را بهبود می بخشد و از افزایش ورم جلوگیری می کند.

مراقبت از بخیه ها و پانسمان :

از خیس شدن پانسمان جلوگیری کنید. بدین منظور به جای استحمام کامل می توانید تنها بدن خود را شستشو دهید. پس از باز کردن پانسمان توسط پزشک ، باید به خوبی و با دقت از ساختار بینی محافظت شود. از مکان هایی که احتمال وارد شدن آسیب فیزیکی به بینی را افزایش می دهند ، دوری کنید. سعی کنید لباس و پیراهن های دکمه دار بپوشید.

اجتناب از هرگونه کشش و فشار به بینی و ماهیچه های اطراف آن :

در چند روز ابتدایی از کشیدن و فشردن بینی خود بپرهیزید. سر خود را کج نکنید و از تکان دادن بیش از حد آن پرهیز کنید. همچنین باید مراقب نحوه غذا خوردن خود باشید و از خوراکی های حاوی سلولز ( مانند سبزیجات) که مانع یبوست می شوند ، استفاده کنید.

مصرف داروها طبق تجویز پزشک :

  • دارو های مسکن ، آنتی بیوتیک و ضد تهوع را بنا به دستور جراح بینی خوب در شهرکرد ، مصرف کنید.
  • 2-3 روز اول با تب و خستگی همراه است پس بهتر است که در این مدت استراحت کنید.

استفاده از کرم ضد آفتاب :

پس از رینوپلاستی به مدت یک سال باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. زیرا بعد از جراحی ساختار و پوست بینی حساس می شود؛ بنابراین برای جلوگیری از تغییر رنگ پوست و آفتاب سوختگی پیشنهاد می شود که از کرم ضد آفتاب استفاده شود.

تمیز کردن بینی :

به مدت چندین هفته پس از رینوپلاستی باید بینی خود را به طور منظم با استفاده از پماد آنتی باکتریال و هیدروژن پراکسید تمیز کنید. این روند به بهبود جراحت های درون بینی به خصوص پس از انجام رینوپلاستی باز ، کمک می کند.

چه زمانی می توانم از لوازم آرایش و محصولات مراقبت های پوستی استفاده کنم ؟

پس از یک هفته که گچ بینی خود را باز کردید همچنین در صورت تأیید بهترین دکتر بینی شهرکرد ، می توانید از لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده کنید و روتین مراقبت پوستی خود را ادامه دهید.

چه مدتی پس از انجام رینوپلاستی می توانم از عینک استفاده کنم ؟

تا سه ماه پس از جراحی از عینک های طبی و آفتابی استفاده نکنید زیرا به بینی فشار وارد می کنند و ممکن است ساختار بینی را تغییر دهند. پس از گذشت این زمان با تأیید پزشک می توانید از عینک استفاده کنید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر فریدنی

 

پرداختن به کار و فعالیت های فیزیکی پس از رینوپلاستی

درصورت خفیف بودن اثرات پس از عمل ، بعد از یک هفته می توانید مشغول به کار شوید. اگر میزان ورم و کبودی بینی و زیر چشم و دیگر عوارض شدید باشند ، بهتر است چند هفته دیگر نیز استراحت کنید. حداقل به مدت دو هفته از انجام فعالیت های سنگین امتناع کنید. پس از رینوپلاستی به مدت 2 تا 4 هفته از انجام هرگونه فعالیت ورزشی خودداری کنید.

استحمام ، سونا و سولاریوم در دوران مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • در روزها و هفته ابتدایی لازم است از هرگونه پروسه ای که با تغییر زیاد دما همراه است ، اجتناب کنید. همچنین در این مدت از استحمام ، رفتن به سونا و استخر آب گرم بپرهیزید.
 • به مدت دو ماه پس از عمل از رفتن به ساحل و سولاریوم خودداری کنید.

تغذیه

استفاده از موادغذایی که حاوی فیبر زیادی می باشند نظیر سبزیجات و میوه ها و انواع ویتامین ها را در برنامه روزانه خود فراموش نکنید. تا مدتی که در مراحل بهبودی قرار دارید از استفاده از غذاهایی نظیر فست فودها و سدیم به دلیل اینکه موجب تورم در بینی تان خواهند شد خودداری کنید. به مقدار زیاد آب آشامیدنی بنوشید و بدنتان را هیدراته نگه دارید . آبمیوه های مانند آب آناناس و آب کرفس می تواند در روند بهبودی تان تاثیر بسیار خوبی داشته باشد.

شست و شوی بینی

برای شست و شوی بینی به مدت دوماه از اسپری های سالین استفاده کنید این کار التهاب و درد را تا حدودی کنترل می کند.

چسب زدن به بینی

بعد از اینکه یک هفته از جراحی بینی گذشت ، باید به مطب پزشک مراجعه کنید تا بخیه ها را بکشد و گچ یا آتل را بردارد ، بعد از انجام این کار او به بینی تان چسب خواهد زد.چسب زدن می تواند در کاهش تورم و کبودی نقش پررنگی داشته باشد. چسب زدن را به خوبی یاد بگیرید و این سوال را از پزشک خود بپرسید که چه مدت زمانی نیاز دارید که به بینی تان چسب بزنید.

نکات عمومی

 • پوشیدن لباسهایی راحت که به آسانی قابل تعویض می باشند نکته بسیار مهمی است که باید رعایت کنید.
 • در صورتی که بعد از انجام جراحی بینی در شهرکرد ، نیاز به سفر هوایی دارید ، چند روزی تا زمان بهبودی مختصر این کار را به تاخیر بیاندازید.زیرا تغییر فشار می تواند باعث ایجاد تورم و خونریزی در بینی تان شود.
 • از انجام دادن ورزش هایی نظیر بسکتبال و والیبال و غیره تا مدتی صرفه نظر کنید ،در صورت برخورد توپ با بینی تان ممکن است دچار عوارض شدیدی شود.
 • از آشامیدن هرگونه نوشیدنی با نی تا مدتی خودداری کنید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر فریدنی

نکات تکمیلی مراقبت های بعد از جراحی بینی

دکتر فریدنی ، بهترین جراح پلاستیک بینی و صورت در شهر کرد ، در راستای مراقبت های بعد از جراحی بینی به موارد زیر نیز توصیه می کند :

 1. از لمس و مالش بینی پرهیز کنید.
 2. به منظور کاهش ورم و کبودی از کمپرس یخ استفاده کنید.
 3. در صورت داشتن درد در ناحیه بینی و سردرد می توانید از داروهای مسکن طبق دستور پزشک استفاده کنید.
 4. اگر نتوانستید عطسه خود را کنترل کنید ، دهان خود را باز بگذارید تا از طریق آن خارج شود.
 5. در مکان های آلوده و پر از گرد و غبار قرار نگیرید.
 6. حداقل تا یک ماه استعمال دخانیات را متوقف کنید.
 7. به مدت سه هفته نوشیدنی الکلی مصرف نکنید.
 8. به آرامی صورت خود را بشویید.
 9. از افرادی که درگیر بیماری های واگیر دار هستند دوری کنید.
 10. بیش از حد نخندید و حالت ماهیچه های صورت خود را تغییر ندهید.
 11. پیشنهاد می شود به مدت یک تا دو هفته رانندگی نکنید.
 12. آسپرین ، ایبوپروفن و دیگر داروهایی که سبب رقیق شدن خون می شوند استفاده نکنید؛ زیرا خونریزی بینی را افزایش می دهند.
 13. دندان ها را به آرامی مسواک کنید.
 14. هیچ وسیله ای را به منظور تمیز کردن ، وارد بینی نکنید.
 15. می توانید از ماسک مخصوص صورت و بینی استفاده کنید که احتمال صدمه رسیدن به بینی را کاهش می دهد و به شکل گیری بهتر آن کمک می کند.

پس از جراحی در صورت بروز موارد زیر با پزشک معالج تماس حاصل فرمایید :

 • افزایش کبودی و ورم
 • تداوم التهاب و تورم
 • افزایش قرمزی در اطراف برش ها و جراحت های ناشی از جراحی
 • احساس درد شدید که با مصرف داروهای مسکن ، تسکین نیافته است.
 • بروز حساسیت نسبت به داروهای مصرفی
 • ترشح زرد یا سبز رنگ از جراحت ها
 • خونریزی بدون توقف از جراحت ها