عارضه پولیپ بینی، توده و یا ورم هایی خوش خیم و بدون درد می باشند،که بر اثر عواملی همچون عفونت، آلرژی و آسم به وجود می آید. این توده ها به رنگ صورتی، خاکستری و متمایل به زرد هستند، که در حفره بینی و یا داخل سینوس ها رشد می کنند. هرچه این توده به مرور زمان و به علت های مختلف رشد کند، تنفس برای بیمار سخت خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عارضه پولیپ و روش های درمانی آن بهتر است، مقاله بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در شهرکرد دکتر اکرم فریدنی را مطالعه کنید.

پولیپ بینی

کدام دسته از افراد بیشتر به این عارضه مبتلا می شوند؟

افراد میانسال: پولیپ بینی به طور کلی در میانسالان و افراد بالای 40 سال بسیار دیده می شود.

بانوان: جالب است بدانید که ابتلا به این عارضه در خانم ها بیشتر از آقایان می باشد.

علائم پولیپ در بینی چگونه است؟

 • انسداد بینی
 • احساس خفگی
 • عدم تنفس از بینی
 • سر درد هایی دائمی
 • خرناس به هنگام خواب
 • عفونت داخل سینوس ها
 • ترشح مکرر و آبریزش بینی
 • وجود درد، در سر و صورت افراد
 • وارد شدن فشار به صورت و پیشانی

چه عواملی در ابتلا به پولیپ بینی موثر است؟

عفونت های سینوسی مزمن، آلرژی و بیماری فیبروز کیستیک، حساسیت به آسپرین و غیره می تواند از جمله عوامل موثر در ابتلا افراد به پولیپ باشد.

در صورت مشاهده چه علائمی فورا به پزشک مراجعه شود؟

 • وجود تب بالا با وجود پولیپ بینی
 • تشدید ناگهانی تمامی علائم بیماری
 • وجود التهاب و پف در اطراف چشم ها
 • به وجود آمدن دردی شدید در سر و صورت افراد
 • بروز مشکلات حاد تنفسی و عدم تنفس راحت بیمار

روش های تشخیص پولیپ

در مراجعه اول، ابتدا پزشک سوالاتی درباره نحوه تنفس، آبریزش بینی و علائم این عارضه از شما می پرسد، و در صورت عدم پولیپ بینی تشخیص توصیه می کند برخی از آزمایشات و عکس برداری ها نیز انجام شود.

آندوسکپی: این روش با استفاده از یک دوربین بسیار ریز که به داخل بینی فرستاده می شود، تمامی جزئیات داخل بینی و پولیپ را به خوبی نشان می دهد.

پرتونگاری: تصویر بدست آمده از پرتونگاری، اندازه دقیق، محل قرار گیری توده و میزان التهابات موجود در بینی را مشخص خواهد کرد.

تست فیبروز کیستیک: در صورت نیاز به تشخیص پولیپ بینی کودکان از تست فیبروز کیستیک نیز استفاده می شود. در این فرایند بهترین دکتر گوش و حلق و بینی در شهرکرد دکتر فریدنی ، یک تست عرق غیر تهاجمی که تعیین کننده میزان شوری عرق کودک می باشد را مورد بررسی قرار میدهد.

تست آلرژی: پزشک با ایجاد یک خراش کوچک بر روی پوست بیمار، قطره هایی از مواد بروز آلرژی به پوست را بر روی ساعد و یا پوست تحتانی کمر فرد قرار می دهند. سپس  تغییرات ناشی از واکنش آلرژیک را در پوست شما مشاهده خواهد کرد.

عوارض ناشی از پولیپ چیست؟

آپنه: بیمار در زمان خواب دچار قطعی تنفس برای مدت زمان کوتاهی خواهد شد، این حالت می تواند چند بار در طول استراحت بیمار رخ دهد.

تشدید آسم: در صورت وجود پولیپ بینی و سینوزیت افراد مبتلا به آسم شدیدی خواهند شد.

عفونت های سینوسی: التهابات مزمن در سینوس می تواند، در بروز عفونت شدید موثر باشد.

ویتامین: کمبود ویتامین D از جمله علل بروز آلرژی و پولیپ  می باشد.

حساسیت: این دسته از افراد به برخی از داروها مانند آسپرین و مواردی همچون برخی قارچ های معلق در هوا حساسیت نشان خواهند داد.

روش های درمانی پولیپ بینی

قطره های استروئیدی: یکی از رایج ترین روش های درمان در صورت وجود پولیپ خوش خیم و کوچک در یک طرف و یا هر دو طرف بینی، پزشک اسپری یا قطره استروئیدی را به بیمار توصیه می کند.

نکته: توجه داشته باشید، که مصرف خود سرانه  اسپری های درمان پولیپ بینی، بدون اطلاع پزشک می تواند سبب بروز، خونریزی، سردرد و گلو درد در بیمار شود.

قرص استروئیدی: در صورتی که بیمار دچار نوع شدیدی از پولیپ باشد و تورم آن افزایش یابد پزشک قرص های استروئیدی را به منظور کنترل و کاهش رشد این توده ها تجویز می کند.

دارو های دیگر: در مواقعی که بیماری های زمینه ای سبب بروز این عارضه شود از دارو های ضد قارچ برای آلرژی های قارچی ، آنتی بیوتیکها و غیره نیز استفاده می شود.

پولیپکتومی: اگر مصرف چند دوره دارو تاثیری در بهبودی بیماری نداشته باشد، پزشک جراحی را به افراد توصیه می کند. در روند جراحی پولیپ بینی، توسط آندوسکوپ و ابزار های مخصوص بافت های اضافی و توده های پولیپ نیز با دقت برداشته می شود.

علت جراحی همزمان پولیپ و سینوس چیست؟

گاهی اوقات ممکن است، مشکلات موجود در سینوس و وضعیت کنونی بینی با یکدیگر دخیل باشد. بنابراین ممکن است همزمان با جراحی پولیپ بینی، جراحی اندوسکپیک سینوس و یا بالون سینوپلاستی هم انجام شود.

اندوسکپی سینوس: با بکارگیری از این روش مسیر تخلیه سینوس بازتر شده و مشکلات دیگر برطرف می شود و از تجمع مخاط در سینوس ها جلوگیری خواهد شد.

بالون سینوپلاستی: بهترین جراح بینی دکتر اکرم فریدنی در شهرکرد یک لوله به نام کاتتر را وارد مسیر تخلیه سینوس ها کرده و داخل آن را پر از باد می کند. با بکارگیری از این روش سبب باز شدن مسیر و تخلیه درست سینوس ها می شود.

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، از نشانه های پولیپ بینی ویدئو زیرا مشاهده کنید.

مراقبت های ضروری قبل از جراحی پولیپ بینی

 • در دو هفته ابتدایی بعد از جراحی به خوبی استراحت کنید.
 • داروهای تجویز شده را به موقع و با دقت بالایی مصرف کنید.
 • یک هفته از انجام فعالیت های سنگین و ورزشی بپرهیزید.
 • هرگز  دخانیات صرف نکنید و یا در معرض دود حاصل از آن قرار نگیرید.
 • در دوره نقاهت پولیپ بینی، با استفاده از سرم های مخصوص، بینی خود را شست و شو دهید.
 • از قرار گرفتن در محیط هایی با وجود دود، آلاینده ها، گرد و خاک و غیره خودداری کنید.
 • حتما به هنگام استراحت سر خود را توسط دو بالشت به سمت بالا نگه دارید، و به هنگام خواب طاق باز، بخوابید.

امکان برگشت پولیپ بعد از جراحی پولیپکتومی وجود دارد؟

بله، جراحی پولیپ بینی در بسیاری از افراد به علت عدم کنترل و درمان آسم، آلرژی و همچنین عدم توجه کافی به رعایت مراقبت های بعد از عمل برگشت پذیر خواهد بود.

چگونه از این عارضه پیشگیری کنیم؟

 1. توصیه می شود قبل و بعد از جراحی پولیپ به منظور پیشگیری و دائمی بودن نتیجه جراحی پولیپ، بیماران تمامی، بیماری های زمینه  خود را مانند آسم، کنترل و تا حد ممکن درمان کنند.
 2. از قرار گرفتن در محیط هایی با وجود محرک های  مخاطی مانند: دود، آلودگی هوا و دود آلاینده ها، گردو خاک و گازهای شیمیایی و غیره خودداری کنید.
 3. سعی کنید فضای خانه را برای پیشگیری از التهابات و انسداد بینی با استفاده از دستگاه های بخور، مرطوب نگه دارید.
 4. شست و شوی مرتب داخل بینی با استفاده از سرم های مخصوص و یا آب نمک، بسیار در از بین بردن انواع آلرژن ها و محرک های موثر در افزایش عوارض پولیپ بینی موثر و مفید می باشد.

هزینه مورد نیاز برای جراحی پولیپ

پولیپ بینی در شرایط گوناگون و افراد مختلف متفاوت است. همچنین موارد بسیاری مانند مهارت بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در شهرکرد دکتر فریدنی ، کلینیک مورد نظر و پوشش بیمه و غیره می تواند، در افزایش هزینه آن نیز موثر باشد. اما بهتر است بدانید، این روش به علت درمانی بودن، دارای هزینه کمتری است.

سوالات متداول

 • آیا جراحی این توده عوارض دارد؟

در واقع باید بگوییم عمل نکردن پولیپ بینی با عوارض جبران ناپذیری همراه می باشد. عوارض ناشی از جراحی تنها تورم، کبودی و وجود خونریزی خفیف بوده، که بسیار طبیعی است که به مرور زمان بهبود می یابد.

 • درد در صورت و سر از علائم پولیپ می باشد؟

به هنگام بزرگی بیش از اندازه و یا تعداد بسیار زیاد بافت های التهابی در حفره بینی و سینوس می تواند، سبب افزایش برخی علائم شود. که درد در صورت و سر افراد یکی از شایع ترین علائم پولیپ بینی هستند.

 • آیا این نوع بیماری بر سینوزیت تاثیرگذار است؟

بهتر است بدانید که پولیپ و سینوزیت دو عارضه مرتبط به یکدیگر می باشند. بنابراین افرادی با وجود مشکلات سینوزیت مزمن ممکن است دچار پولیپ بینی نیز شوند .

 • آیا عوارض پولیپ خطرناک است؟

در مواقعی که توده های به وجود آمده بسیار کوچک و قابل درمان باشد مشکلی پیش نخواهد آمد، اما هنگامی که  پولیپ بینی بزرگ و متعدد باشند و به مرور رشد کنند، می توانند سبب انسداد مجاری تنفسی و ایجاد مشکلات تنفسی و عوارض دیگری در افراد شود.