جراحی بینی یک پروسه زیبایی است که طی آن اندازه یا فرم بینی تغییر می کند. هدف از این تغییر می تواند قرینه سازی اعضای صورت و زیباتر کردن ظاهر و در ادامه بالابردن اعتماد به نفس باشد. جراحی زیبایی بینی می تواند با هدف بهسازی عملکرد بینی و اصلاح اختلالات تنفسی نیز انجام شود. دکتر اکرم فریدنی ، بهترین جراح بینی و از جمله بهترین متخصصان گوش و حلق و بینی و جراح صورت و بینی در شهرکرد می باشد ، که می توانید نمونه های جراحی ایشان را در قسمت گالری سایت ، مشاهده نمایید. تغییر سایز و زاویه بینی ، اصلاح قوز و تغییر شکل دادن نوک و سوراخ های بینی از جمله تغییراتی هستند که بر روی بینی اعمال می شوند.

 

انواع بینی

نوع بینی بیمار می تواند بر پروسه رینوپلاستی اثر گذار باشد. در بینی های استخوانی بافت زیر جلدی و پوست نازک تر ، و قسمت غضروفی و استخوانی قوی تر هستند. افرادی که بینی آن ها استخوانی است می توانند رینوپلاستی طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی انجام دهند. بینی گوشتی پهن ، دارای پوست ضخیم و چرب و ناحیه غضروفی بینی ضعیف است. معمولاً نوک این دسته از بینی ها شکل نامطلوبی دارند و سوراخ های بینی پهن هستند. افرادی که بینی آن ها گوشتی است بهتر است فرم جراحی شان معمولی و طبیعی باشد. لازم به ذکر است که در حال حاضر تکنیک های جراحی بینی بسیار پیشرفته هستند؛ بنابراین در هر صورت ، یک جراح متخصص و ماهر بینی می تواند دماغ شما را به بهترین شکل ممکن و مطابق با خواسته های شما جراحی کند.

انواع جراحی بینی

 • برای بینی هایی که بطور اساسی باید تغییر کنند از رینوپلاستی باز استفاده می شود.
 • رینوپلاستی بسته مناسب بینی هایی است که نیاز به تغییرات اندکی دارند.
 • به منظور اصلاح معایب باقی مانده یا نواقص ایجاد شده پس از جراحی اول ، رینوپلاستی ترمیمی انجام میشود.
 • با تزریق فیلر در رینوپلاستی تزریقی نواقصی مانند فرورفتگی و فرم نامطلوب نوک بینی برطرف شده و بینی قرینه سازی می شود.

مدت زمان پروسه جراحی بینی

زمان متوسط جراحی حدود یک تا دو ساعت در نظر گرفته می شود اما به فاکتورهایی مانند دشواری فرایند و دیگر پروسه های درحال انجام و حتی گاهی اوقات به نوع بینی و خواسته های بیمار نیز می تواند بستگی داشته باشد.

پروسه انجام رینوپلاستی

این نوع جراحی یک پروسه سرپایی است و در اکثر موارد نیاز به بستری نیست و بیمار پس از به هوش آمدن می تواند به خانه بازگردد. جراحی بینی امکان دارد در بیمارستان یا مراکز جراحی سرپایی انجام شود. در رینوپلاستی بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد.

 

جراحی بینی - دکتر فریدنی

دوره ریکاوری جراحی بینی

 • تا چند روز پس از جراحی ممکن است شاهد خونریزی از بینی باشید. قرار دادن پد قطره ای مخصوص در زیر بینی ، باعث جذب خون می شود.
 • رینوپلاستی ممکن است ناحیه اطراف چشم ها را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین ممکن است برای چندین هفته بی حسی ، ورم یا تغییر رنگ در اطراف پلک وجود داشته باشد. با قرار دادن کمپرس یخ می توانید میزان تورم را کاهش دهید.
 • رسیدن به نتیجه و شکل نهایی بینی حدود یک سال زمان می برد.

تفاوت جراحی بینی در مردان و زنان

 • مردان تمایل دارند تا بینی آن ها قوی و خوش بنیه و شیب آن سمت پایین باشد.
 • زنان تمایل دارند تا بینی آن ها کوچک و کمی رو به بالا باشد.
 • بهترین جراح بینی شهرکرد باید نسبت به تکنیک های متفاوت اگاهی کامل کسب کند تا از موفقیت پروسه جراحی مطمئن شود.
 • اکثر داوطلبان جراحی زیبایی بینی زنان هستند؛ اما به این معنا نیست که این پروسه تنها منحصر به آنان است. مردان نیز می توانند جراحی بینی انجام دهند.

مزایای انجام رینوپلاستی

 • افزایش اعتماد به نفس و رضایت از چهره خود
 • تنفس راحت
 • خواب راحت در شب

چگونه یک جراح ماهر و متخصص انتخاب کنیم:

 • بررسی کنید که مدرک او دارای مجوز باشد.
 • تجارب و مهارت او را ارزیابی کنید.
 • عکس های قبل و بعد مربوط به جراحی های انجام شده توسط جراح را مشاهده کنید.
 • با بیمارهای قبلی او صحبت کنید.
 • نحوه ارتباط او با بیمار را در نظر بگیرید..

کاندیدهای مناسب برای انجام رینوپلاستی

به طورکلی اکثر افراد می توانند جراحی بینی انجام دهند؛ اما از دید جراح ها برخی از آنان گزینه های ایده آل و مناسب تری برای جراحی به حساب می آیند. ویژگی های یک کاندید مناسب عبارتند از:

 • افرادی که اولویت آنان بهبود بخشیدن عملکرد بینی است و صرفاً برای زیبایی رینوپلاستی انجام نمی دهند.
 • افرادی که دوره رشد بینی آن ها کامل شده و به سن مناسب جراحی رسیده باشند. این سن برای دختران 15 سالگی و برای پسران در سنین بالاتر است.
 • افرادی که تقاضاهای منطقی و معقول دارند و همچنین به توصیه ها و پیشنهاد های بهترین دکتر بینی شهرکرد ، گوش می دهند و یک تصمیم عاقلانه می گیرند.

عوارض احتمالی رینوپلاستی

دکتر اکرم فریدنی در این رابطه بیان می کنند ، رینوپلاستی هم مانند هر جراحی دیگر ممکن است عوارضی در پی داشته باشد؛ اما این عوارض موقتی هستند و درصورت پیروی از دستورالعمل ارائه شده توسط پزشک ، این مشکلات احتمالی به حداقل می رسند. خونریزی ، جراحت ، ورم ، درد و کبودی از عارضه های احتمالی پس از جراحی هستند.

مراحل آماده سازی جراحی بینی

 • نخستین گام انتخاب بهترین جراح بینی در شهرکرد استکه مهارت و توانایی بالایی در این زمینه دارد. در جلسه مشاوره خواسته های خود را از انجام این جراحی بیان کنید.
 • جراح مربوطه سوابق پزشکی شما را بررسی می کند. در صورت مصرف دارو یا درگیر بودن با بیماری خاص ، حتما پزشک را از آن مسئله مطلع سازید.
 • پزشک با انجام معاینات بدنی و بررسی دقیق بینی شما تغییرات احتمالی را مشخص می کند. همچنین او از بینی شما عکسبرداری کرده و از آن ها در هنگام عمل استفاده می کند.

 

جراحی بینی - دکتر فریدنی

مراقبت های پس از جراحی بینی

توصیه های دکتر فریدنی ، جراح خوب بینی در شهرکرد :

مراقبت های بعد از رینوپلاستی بسیار حائز اهمیت هستند. پس از جراحی بهتر است تا مدتی موارد زیر را رعایت کنید :

 • از مصرف آسپرین و ایبوپروفن بپرهیزید زیرا باعث افزایش خونریزی می شود.
 • تا یک سال از کرم ضد آفتاب استفاده کنید؛ به این دلیل که از آفتاب سوختگی و تغییر رنگ بینی جلوگیری می کند.
 • برای مدتی هرگونه فعالیت فیزیکی را که ممکن است به بینی شما آسیب وارد کند ، محدود کنید.
 • تا چندین هفته پس از عمل ، با استفاده از هیدروژن پراکسید و پماد آنتی باکتریال و یا پدهای قطره ای مخصوص ، بینی خود را تمیز کنید؛ این روند به بهبود جراحت های بینی نیز کمک می کند.
 • از ماسک های مخصوص صورت استفاده کنید؛ این ماسک ها صدمه دیدن بینی را کاهش می دهند و به شکل گیری بهتر آن کمک می کنند.

تغذیه بعد از جراحی بینی

 • بعد از اینکه عمل زیبایی بینی را انجام دادید ، باید غذاهای نرم مانند سوپ را استفاده کنید. زیرا جویدن ممکن است برایتان آزار دهنده باشد بعد از چند روز می توانید برنامه غذایی معمولی را آغاز کنید. به طور کلی استفاده از یک برنامه غذایی سرشار از پروتئین و مواد گیاهی نظیر سبزیجات و میوه ها می تواند بعد از جراحی بینی برایتان بسیار مفید باشد.
 • از مصرف غداهای چرب نظیر فست فود ها خودداری کنید ومصرف سدیم را به جهت پایین آوردن تورم بسیار کاهش دهید.
 • خوردن غذاهای فلفلی و تند نیز پس ازعمل برایتان مضر می باشد.
 • مصرف آبمیوه های طبیعی نظیر آب اناناس و کرفس می تواند باعث تسریع در فرآیند بهبودی شود.
 • نوشیدن آب روزانه به میزان 2.2 لیتر از دهیدراته شدن بدن جلوگیری می کند.

بهداشت دهان و دندان ها بعد از عمل بینی

بعد از جراحی بینی قادر مسواک زدن به طور معمولی نمی باشید و باید مسواکی نرم را به اهستگی بر روی دندان هایتان بکشید. سعی کنید این کار را بسیار آرام ولی با دقت انجام دهید تا سلامت دندان هایتان نیز به خطر نیافتد. استفاده از عینک و لنزهای طبی بهتر است تا 2 ماه بعد از جراحی عینک روی بینی تان قرار ندهید. در صورتی که چشمهایتان ضعیف است ، لنزهای طبی می توانند گزینه بهتری باشند.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن دارای عوارض بسیاری می باشد و همچنین می تواند در روند بهبودی تان اخلال ایجاد کند. در صورتی که تصمیم به جراحی بینی گرفتید ، باید بدانید که دو هفته پیش از جراحی و 14 روز پس از ان مصرف سیگار ممنوع می باشد.
چسب زدن به بینی بعد از عمل بینی
بعد از اینکه پزشک گچ یا آتل را خارج می کند برای ثابت نگه داشتن بینی ، جلوگیری از کبودی و تورم به بینی تان چسب خواهد زد.با توجه به اینکه بینی استخوانی یا گوشتی دارید باید مدت زمانی را که دکتر بینی خوب ، برایتان تعیین خواهد کرد را به بینی چسب بزنید. بهتر است طریقه صحیح چسب زدن به بینی را آموزش دیده و به درستی انجام دهید.

تزریق کورتون به بینی

گاهی اوقات بعد از جراحی در بینی های گوشتی تورم بعد از گذشت زمانی طولانی نیز کاهش نمی یابد. در این حالت افراد باید به پزشک مراجعه کنند تا برایشان کورتون تزریق کند و با اینکار میزان تورم را کاهش دهد.

فعالیت ها

انجام ورزش هایی که نیازمند تحرک زیاد می باشند ، مانند ایروبیک را بهتر است به مدت 6 ماه به تاخیر بیاندازید.
از فعالیت هایی نظیر شنا ،حضور در جکوزی و سونا به مدت دوماه خودداری کنید.

هزینه جراحی بینی

معمولا هزینه جراحی بینی شامل هزینه هایی نظیر دستمزد جراح ، هزینه کلینیک یا بیمارستان مورد نظر ، هزینه داروهای بیهوشی و داروهای مورد نیاز بعد از عمل می شود. برای دانستن این موضوع باید از پزشک خود در جلسه مشاوره در مورد حدود قیمت ها سوال کنید.

سوالات متداول در مورد جراحی بینی :

بینی گوشتی چه مشخصاتی دارد ؟

بینی که دارای غضروف و اسکلت ضعیف به همراه پوست ضخیمی باشد را بینی گوشتی در نظر می گیرند. همچنین غدد چربی در این نوع بینی زیاد است.

بینی استخوانی چه مشخصاتی دارد ؟

به بینی که دارای پوست نازک ، غضروف و اسکلت محکم باشد ، بینی استخوانی می گویند.

آیا جراحی بینی درد دارد ؟

این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود ؛ بنابراین در حین عمل بیمار دردی را احساس نمی کند. بعد از جراحی ممکن است برخی افراد کمی درد داشته باشند که برای تسکین آن می توانند از مسکن هایی که تجویز می شود ، استفاده کنند.

شست و شوی بینی بعد از جراحی چه اهمیتی دارد ؟

شست و شوی مرتب بینی با استفاده از سرم های شست و شو و یا استفاده از قطره و اسپری سدیم کلراید ، از ایجاد عفونت در داخل بینی پیشگیری می کند. البته باید دقت کنید ، هرگز در هنگام تمیز کردن بینی فین نکنید و یا از فرو بردن هر گونه شی به داخل بینی پرهیز کنید.

بعد از عمل بینی ، تا چه مدت نیاز است تامپون داخل بینی بماند ؟

در برخی موارد ممکن است نیازی به گذاشتن تامپون نباشد اما در حالت عادی بعد از گذشت 2 الی 3 روز نیاز است بیمار به پزشک مراجعه کند تا تامپون از داخل بینی برداشته شود. زمان برداشتن تامپون توسط پزشک به بیمار اعلام می شود.

بعد از برداشتن تامپون باز هم مشکل تنفسی وجود دارد ؟

بیشتر افراد ممکن است به دلیل تورم در بینی حدود 1 الی 2 هفته بعد از عمل ، تنفس از راه بینی برای آن ها سخت باشد. با کاهش تورم مشکل تنفسی به صورت کامل برطرف می شود.

با تورم بعد از جراحی بینی چه باید کرد ؟

میزان تورم بینی در همه افراد یکسان نیست ، در صورتی که پوست بینی ضخیم باشد ، تورم تا 18 ماه ادامه دارد. البته لازم به ذکر است که تورم شدید بعد از 1 ماه از بین می رود. در طول این دوره توصیه های بعد از عمل بینی را جدی بگرید و تغذیه سالمی داشته باشید. مصرف نمک و فلفل تورم بینی را افزایش می دهد.

آیا کوچک کردن بینی گوشتی با لیزر نتایج بهتری دارد ؟

خیر ، روش های کوچک کردن بینی گوشتی نه تنها نتایج خوبی ندارد ، بلکه موجب عوارض پوستی در پوست بینی و نواحی اطراف آن می شود.

امکان بازگشت بینی به حالت اولیه وجود دارد ؟

 دکتر فریدنی ، بهترین جراح بینی شهرکرد در این رابطه توضیحاتی را بیان کرده اند که به شرح زیر است :

در خصوص بینی های گوشتی همیشه این نگرانی وجود دارد که بینی بعد از مدتی به حالت اولیه خود باز گردد. در حالی که امروزه جراحی بینی با تکنیک های خاصی انجام می شود و غضروف های بینی را تقویت می کنند. همین عامل از بازگشت مجدد بینی به فرم اولیه جلوگیری می کند. همچنین رعایت مراقبت ها و چسب زدن به صورت مداوم و استفاده از کورتون در صورت لزوم از جمله عواملی است که از بازگشت بینی گوشتی به فرم اولیه جلوگیری می کند.